top of page
moczerski3n.jpg

15. edycja Nagrody Moczarskiego. Prace jury w toku - w październiku poznamy 10 nominacji!

W tym roku świętujemy 15-lecie Nagrody. Kawał historii i kawał sprawy. Będziemy się cieszyć, jak co roku, z tegorocznych dziesięciu nominacji do Nagrody i wyboru laureata czy laureatki. Od 2009 roku 15 wspaniałych laureatów, 150 świetnych nominowanych książek i ich autorów, uznanie wydawców i księgarzy a przede wszystkim czytelników. Przez te lata wsparło nas wielu wspaniałych ludzi i instytucji publicznych i prywatnych, w tym m.in.: Fundacja Agory, Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Książki a od 2017 roku Dom Spotkań z Historią. W 2018 roku Rady Miasta Warszawy ustanowiła uchwałą Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, która jest kontynuacją powstałej w 2009 roku Nagrody Moczarskiego. Fundatorem i organizatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa a współorganizatorami są Dom Spotkań z Historią i Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem Nagrody jest Biblioteka Narodowa a patronem medialnym „Gazeta Wyborcza”.


W tym roku do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy zostały zakwalifikowane 104 książki.

Wśród nich są publikacje dla specjalistów, ale także reportaże i wywiady ze świadkami historii. Monografie i biografie. Książki o pierwszych latach niepodległości, okupacji, czasach PRL i Polsce już całkiem współczesnej. O walce i miłości, o wojnie i pokoju, o codziennym trudzie i niecodziennych czynach.

Już w październiku poznamy 10 nominacji. Która z tych książek wygra konkurs? O tym zdecyduje 12-osobowe jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego. Autor lub autorka otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę „Temperówkę” Kazimierza Moczarskiego.
Comments


bottom of page