top of page
moczerski3n.jpg

Młodzieżowe Kluby Historyczne w 2021 roku

Od sześciu lat młodzież z kilkunastu Młodzieżowych Klubów Historycznych poznaje najlepsze książki dotyczące najnowszej historii Polski przyznając własną Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

Przez te sześć lat ponad 1200 uczniów szkół średnich było członkami Klubów w 13 mniejszych i większych miastach Polski. Blisko 1000 książek podarowaliśmy bibliotekom szkół, w których działają Kluby. Są to szkoły w Bielsku-Białej, Krośnie, Łodzi, Radomiu, Policach, Strzelinie, Suwałkach, Szczekocinach, Zawadzkich oraz Warszawie. Naszym celem jest nauka młodych ludzi krytycznego myślenia, umiejętności dyskusji i wspólnej debaty oraz czerpania inspiracji z wiedzy o Polsce, jej historii i społeczeństwie. Podstawą pracy każdego z Klubów jest 10 nominowanych książek do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.

W 2021 roku uczniowie wybiorą spośród następujących pozycji:

  1. Filip Gańczak, „Jan Sehn. Tropiciel nazistów", Wydawnictwo Czarne;

  2. Józef Krzyk, Barbara Szmatloch, „Korfanty. Silna bestia", Sonia Draga;

  3. Rafał Księżyk, „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993", Wydawnictwo Czarne;

  4. Jarosław Kuisz, „Propaganda bezprawia. O »popularyzowaniu prawa« w pierwszych latach Polski Ludowej", Wydawnictwo Naukowe Scholar;

  5. Tomasz Kurpierz, „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty", Instytut Pamięci Narodowej;

  6. Aleksandra Leyk, Joanna Wawrzyniak, „Cięcia. Mówiona historia transformacji", Wydawnictwo Krytyki Politycznej;

  7. Arkadiusz Nyzio, „Rakowiecka w remoncie. Transformacja polityki bezpieczeństwa wewnętrznego Polski w latach 1989–1993", Wydawnictwo Księgarnia Akademicka;

  8. Grzegorz Piątek, „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", W.A.B.;

  9. Katarzyna Rembacka, „Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)", Instytut Pamięci Narodowej;

  10. Karolina Sulej, „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady", Wydawnictwo Czerwone i Czarne;

a to, kto otrzyma w tym roku "Ołówek Kazimierza Moczarskiego", dowiemy się na uroczystej gali online:

3 grudnia 2021 roku o godz.20. Będziecie ją mogli obejrzeć na Facebooku Domu Spotkań z Historią, Facebooku Kulturalnej Warszawy i YouTubie! Zapraszamy na video-finał online!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym tegoroczną edycję Młodzieżowych Klubów Historycznych autorstwa Igora Rakowskiego-Kłosa, sekretarza Nagrody Historycznej m. st. Warszawy im. K. Moczarskiego, o Klubach i książce Grzegorza Gaudena o pogromie żydowskim w 1918 roku "Lwów. Kres iluzji...", która została nagrodzona "Ołówkiem Moczarskiego" w 2020 roku.


Chcemy szczególnie podkreślić, że...

jesteśmy bardzo dumni z naszych Klubów. Cenimy to, że młodzież sięga po książki trudne o złożonej, wielowarstwowej problematyce, dotyczące najnowszej historii, polityki, tożsamości, pamięci i kondycji człowieka. Kluby dają dostęp do najlepszej, wybranej literatury historycznej, a młodzież próbuje się w nią wgryzać i komentować w zgodzie ze swoją wrażliwością.


Jesteśmy bardzo wdzięczni nauczycielom i opiekunom Klubów za ich rozwój i działalność. Jednocześnie bardzo dziękujemy uczniom za ich wspaniałe zaangażowanie, entuzjazm i pasję do historii i literatury. Organizowanie Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego jest dla nas co roku wielką przyjemnością i zaszczytem. Jest to możliwe, dzięki partnerstwu z Miastem Stołecznym Warszawa oraz Muzeum Historii Polski.Partnerzy:


Comments


bottom of page