top of page
moczerski3n.jpg

NAGRODA MOCZARSKIEGO 2023 | 15. edycja | NABÓR

To już 15. edycja Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego! I znów wybieramy najlepszą książkę historyczną minionego roku. Do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego już można zgłaszać książki wydane w 2022 r. Laureat lub laureatka otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę.


To wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja konkursu, którego początki sięgają 2009 r.

W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej, oraz osobę patrona, autora słynnych „Rozmów z katem", organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelniczek i czytelników.


Nagroda, ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych.

Termin zgłoszeń upływa 31 maja 2023 r.Warunki zgłoszeń:


Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl i/lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego". Przed wysłaniem książek prosimy o kontakt e-mailowy.

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Wyborczej". Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się jesienią bieżącego roku.


Fundator i organizator: m.st. Warszawa


Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich


Partner: Biblioteka Narodowa


Patron medialny: „Gazeta Wyborcza”
Comments


bottom of page