top of page
moczerski3n.jpg

Aukcja towarzysząca gali Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego

Szanowni Państwo, Przyjaciele Fundacji,

Z przyjemnością informujemy, że wyjątkową częścią gali Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego i Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego będzie aukcja charytatywna białych kruków z księgozbioru Aleksandry i Jerzego Kulczyckich, księgarzy i wydawców emigracyjnego Londynu. Desa Unicum poprowadzi licytację tych cennych publikacji, a dochód z ich sprzedaży, zgodnie z wolą Darczyńcy, zostanie przeznaczony na działalność statutową Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w licytacji 26 listopada 2023 r. o godz.18 w czytelniach Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości 213 w Warszawie.

Przedmiotem licytacji będą:

  1. Władysław Anders, „Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946”, wyd. pierwsze, Londyn styczeń 1949 (z dedykacją autora dla Augusta Zaleskiego, Prezydenta RP, Londyn, Wigilia 1948)

  2. Tadeusz Bór-Komorowski, „Armia podziemna”, wyd. pierwsze, Londyn 1951 (z dedykacją autora dla Augusta Zaleskiego, Prezydenta RP, Londyn 1951)

  3. „Kultura" paryska, nr 1, twarda oprawa, Rzym czerwiec 1947

  4. Melchior Wańkowicz, „Bitwa o Monte Cassino”, t. I-III, wyd. pierwsze, Rzym-Mediolan 1945-47

Władysław Anders „Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939 – 1946”.

Na karcie tytułowej dedykacja Autora dla Augusta Zaleskiego, Prezydenta RP, Londyn, Wigilia 1948

Wydanie pierwsze. Drukiem polsko-Angielskich Zakładów Graficznych. The Montgomeryshire Printing Company Ltd. Newton, Wales 1949. 22x14, str. 447, liczne ilustracje i mapy w tekście, oprawa płócienna z tłoczeniami. Stan b. dobry.

W egzemplarzu książki zachował się włożony tam wycinek z polskiej gazety emigracyjnej „Dziennik Związkowy (Zgoda)” wydawanej w USA na temat trzeciego, londyńskiego wydania książki gen. Władysława Andersa „Bez ostatniego rozdziału”, roli książki i jej aktualności.

Tadeusz Bór-Komorowski, „Armia podziemna”

Na karcie tytułowej dedykacja Autora dla Augusta Zaleskiego, Prezydenta RP, Londyn 1951

Wydanie pierwsze. Nakładem Katolickiego Ośrodka Veritas, Londyn 1951. 22x14, str. 424, tabl. 1, plan 1. oprawa płótno z epoki, oryginalna obwoluta. Stan dobry (niewielkie naddarcie obwoluty).

Na karcie tytułowej znajduje się pieczęć: Z księgozbioru Mariusza i Marii Hrynkiewicz-Moczulskich.

„Kultura” paryska nr 1, Rzym czerwiec 1947

Numer pierwszy legendarnej „Kultury” wyd. Instytut Literacki, Rzym 1947. 22x31, str. 84, twarda oprawa płócienna z tłoczeniami. Stan b. dobry.

W numerze pod redakcją Jerzego Giedroycia i Gustawa Herling-Grudzińskiego m.in.: tekst otwierający Paula Valéry’ego, eseje Benedetto Croce, Józefa Czapskiego, dziennik Andrzeja Bobkowskiego, wiersze Federico Garcii Lorki.

Melchior Wańkowicz, „Bitwa o Monte Cassino”, t. I-III, Wydawnictwo Oddz. Kultury i Prasy Drugiego Polskiego Korpusu, Rzym-Mediolan 1945-1947

Wydanie pierwsze. Kompletne wydanie (trzy tomy) „Bitwy o Monte Cassino” w opracowaniu graficznym Stanisława Gliwy oraz Zygmunta Haara.

24x18 cm, str. 447, 392, 386, (30), czarno-białe ilustracje w tekście i poza tekstem, mapy i szkice jako załączniki, twarde oprawy wydawnicze, płótno ze zdobieniami, oryginalne obwoluty. Stan dobry (niewielkie naddarcia obwolut).

Pierwszy tom pierwszego wydania „Bitwy o Monte Cassino” jest bardzo rzadki. Duża część nakładu tomu zaginęła podczas transportu do Wielkiej Brytanii.

bottom of page