Reshaping 1989 | Nowe spojrzenie na przemiany roku 1989

Zaktualizowano: 10 lut 2022

Nasza Fundacja bierze udział w międzynarodowej kampanii internetowej #reshaping1989, która jest częścią projektu: „Reshaping the Image of Democratic Revolutions 1989: European Contemporary Perspectives and Forgotten Lessons from the Past” - „Nowe spojrzenie na obraz rewolucji demokratycznych roku 1989: współczesne perspektywy europejskie i zapomniane lekcje z przeszłości”.

We współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność (https://enrs.eu/), której Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich jest przy tym projekcie Partnerem, zorganizowaliśmy warsztaty oraz dyskusję z młodzieżą urodzoną w XXI wieku na temat 1989 roku, wpływu transformacji ustrojowej życie obywateli zarówno w Polsce jak i innych krajach zza żelaznej kurtyny. Ponad 30 uczniów z IX Liceum Ogólnokształcącego im. K. Hoffmanowej w Warszawie obejrzało film (dostępny na kanale YouTube Documenta Zagreb: https://www.youtube.com/user/documentacentar/videos) oraz pracowało w grupach pod opieką Adama Rębacza, nauczyciela historii i Matusza Pawlikowskiego, edukatora.

Na podstawie relacji z filmu razem próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji związanej z 1989 nie tylko w Polsce ale także w Niemczech, Rumunii, Bułgarii a także Danii i Austrii. Młodzież pracowała, dyskutowała i zastanawiała się m.in. nad wybranymi kwestiami:

• Jak ludzie żyli w Europie przed 1989 rokiem? Jakie były szczegóły z ich codzienności?

• Z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć w tamtym okresie?

• Co sprawia, że relacje ludzi, którzy doświadczyli tych wydarzeń, są tak żywe?

• Z czego wynikały ograniczenia, nadzieja i strach, o których opowiadali bohaterowie filmu?

• Jakie są skutki rewolucji 1989 roku?

• Czy życie ludzi we wspominanych krajach zmieniło się na lepsze, czy na gorsze po 1989?

• Co można uznać za „Mur Berliński” dzisiaj?

Młodzież uczestnicząca w tym wydarzeniu była bardzo aktywna, zainteresowana i zaangażowana – co widać na załączonej fotografii. To dla nas zawsze wielka radość!

Ponadto, zapraszamy 14-17 lutego br. na sesje online Międzynarodowego Forum "The Democratic Revolutions of 1989 in Popular Culture and Art". Szczegółowy program w załączeniu. W sesji wezmą udział Elżbieta Moczarska i Adam Rębacz z Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich oraz Matusz Pawlikowski, edukator historii i współpracownik Fundacji. W sesji panelowej 17 lutego zabierze głos Elżbieta Moczarska, prezeska Fundacji.

Przy tej okazji chcielibyśmy zaprezentować teksty przygotowane w ramach kampanii internetowej #reshaping1989 opisujące perspektywę i doświadczeniach innych krajów, które zostaną opublikowane w następnym poście na naszej stronie internetowej.

Partnerzy Projektu:

• Aarhus Universitet (Dania)

• BLOCKFREI – Verein für Kultur und Kommunikation (Austria)

• Centrul Roman pentru Inovatie in Dezvoltare Locala (Rumunia)

• Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (Polska)

• Hipmont – Udruženje profesora istorije Crne Gore (Czarnogóra)

• Tartu Ülikool (Estonia)

• United Societies of Balkans (Grecja)

Koordynator Projektu:

• Documenta – Centre for Dealing with the Past (Chorwacja)

Projekt współfinasowany z programu UE "Europa dla Obywateli".